Náš Klokánek v Žatci

Dům se starou omítkou a velkými dřevěnými dveřmi nad jedním z žateckých kruhových objezdů skrývá 16 postelí a postýlek pro děti, které někdo nechtěl, někdo jim ublížil, někdo je trápil. A teď je mají rády klokanní tety a všichni, kdo v domě s nimi přebývají. Děti k nám přicházejí z různých poměrů, ne jen výrazně chudých a neutěšených, ale i z rodin, kde je všeho materiálního dostatek - všeho kromě lásky a porozumění. 

Pro děti vytváříme nový dočasný domov, kde je teplo, kde je jídlo, kde je postel s čistými peřinami, kde je sucho. A to bez nadsázky a patosu.  Staráme se o děti od narození až po dospělost. Děti přicházejí samy na vlastní žádost  a nebo nám je svěřuje sociální odbor městkých úřadů či soudy v okolí (Žatec, Louny, Podbořany, ale i Praha nebo Příbram...). 

Zajišťujeme zdravotnickou péči o děti a to ve spolupráci s pediatrickými ambulancemi v Žatci (MUDr. Zajíc, MUDr. Bedenková) a externě spolupracujeme s Bc. Jakubem Slámou, psychoterapeutem. 

Dětem poskytujeme nejen základní péči, ale chceme, aby se zapojily do běžného života svých vrstevníků. Plníme jim jejich sny a motivujeme je k ambicím či  vyšším nárokům na všechno, co jim život a okolní svět může poskytnout. Naše děti mají stejné talenty a stejný potenciál jako děti z funkčních rodin. Umí sportovat, umí malovat, umí zpívat, umí tancovat, umí a umí a umí....Jen potřebují klid, zázemí a podporu, aby v sobě tu touhu dětem tak přirozenou znovu oživily a daly jí prostor. 

Malé děti u nás mezi náručemi našich tet udělají první krůčky, jsme prvními na koho se usmějí, jsme jediní, kdo jim kdy držel kbelík, když blinkaly a bolelo je bříško. Jsme kolikrát první, kdo je pohladil a dal jim laskavou pusu. Jsme první, kdo o ně projevil strach, když se pozdě vrátily z vycházky. Z toho jsou vždycky nejvíc překvapené, že se o ně bojíme, že nám na nich záleží, že je hledáme, že  je voláme, že je chceme .....

Od nás děti přechází do dalších domovů, ať už jsou to domovy dětské, domovy náhradních (pěstounských) rodin a nebo - když se zadaří - vrací se domů, ale do podmínek jiných, lepších a pod dohledem. 

Při naší práci využíváme Metodiky pro tety,  Metodiky pro sociální pracovnice a Směrnice zařízení. 

Přejme jim, aby na dětství vzpomínaly v dobrém..... 

                                                                                             Bc. Jitka Tůmová Šatavová